دفتر اداری ساپراامین

عنوان پروژه : ساپرا امین  ” کسب رتبه اول و تندیس طلایی دومین جایزه ملی بناهای فاخر در گروه معماری داخلی فضای اداری” 1402/11/11

آدرس دقیق پروژه : استان تهران، شهر اسلامشهر، احمدآباد مستوفی، خیابان شهیداحمدخورشیدی، شهرک صنایع بهسازی چوب ایران، نبش چناران و سرو، سالن K26

نام شرکت یا دفتر معماری : استودیو طراحی بیتا برنا  bitabornadesignstudio@

طراحی داخلی : بیتا برنا  bitaborna@

تاریخ طراحی: 1400-1401 | تاریخ شروع و اتمام اجرا : ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲

مساحت پروژه : ۵۳۲ مترمربع – طبقات همکف ] لابی [ و اول

نوع ساختمان : اداری

کارفرما : امین خدام ( شرکت ساپرا امین )

اجرا : محمد رحمانی ، ایمان رحمانی ، عیسی بیگی

عکاس : محمد حسن اتفاق

دیاگرام : سرور طریقی         

 

ساعت چنده؟ کی میرم خونه؟ شاید همه ما حداقل یکبار چنین جملاتی را در محل کارمان شنیده باشیم یا به ذهنمان آمده باشد. همه ما ممکن است تجربه دفاتری با میزهای روبه دیوار یا پارتیشن با کادرهای بسته و نورهای بد و فضاهای خشک اداری را تجربه کرده باشیم. اگر محل کار آنقدر جذاب و خوشایند باشه که دیگر چنین جملاتی نشنویم و یا به ذهنمان خطور نکند چطور؟ بهتر است بپذیریم که توجه به طبیعت در واقع توجه به هستی و هویت خود ماست، اما انسان دور افتاده از حقیقت، طبیعت را جدا از خویش می‌پندارد.

هدف اصلی ما در این پروژه با توجه به بستر صنعتی که در آن واقع شده آوردن طبیعت زیر پوسته معماری و ایجاد فضای سیال و باز بود که از لحاظ بصری برای کارکنان شرکت فضای دلنشینی را ایجاد کند.

در طراحی میزها از فرم‌های ارگانیک و سیال برکه‌های آب الهام گرفته شد که با توجه به ماهیت مجموعه، یعنی دفتر بازرگانی، با فرمی پویا و خطوط نرم، فضای مناسبی را برای فعالیت‌های گروهی بوجود آورد. بگونه ای که بخش های مرتبط به دور بخشی از فرم منحنی جمع و این دایره ها با اتصالاتی که یادآور همان بدنه اصلی شرکت است به هم متصل شده اند. وجود فضای سبز نیز همانطور که می دانید تاثیر بسزایی در روحیه و شادابی و در نتیجه راندمان افراد دارد. استفاده از درختان در وسط میزها که حس صلح و آرامش را در کنار مفهوم برکه به وجود می آورند و نورهای خورشیدی جهت نگهداری از گیاهان برایشان پیش بینی شده است و فضاهایی مجزا با همین رویکرد نیز برای مسئولان هر بخش پیش بینی شده است. با توجه با این مطلب که مجموعه داخل سوله‌های صنعتی و پیش‌ساخته قرارداشت، سعی بر آن شد که اشاره ای به هویت اصلی بستر داشته باشیم و آن را با اجرای نمایان تاسیسات از کانال های تاسیساتی که از ورق های استیل براق ساخته شده بودند زیر سقف پروژه به رنگ سفید که نور را برای فضای کار بیشتر می کند نشان دادیم. دیوارهای سالن اصلی هم به رنگ سفید کار شد که هم فضا را بازتر نشان دهد و هم تمرکز اصلی به مرکز فضا و چیدمان مفهومی وسط جلب شود. چراغ‌های بالای میز وسط هم کاملاً اختصاصی طراحی و اجرا شد تا به خوبی با خطوط میزها هماهنگ باشند. نکته مهم درباره چراغ‌ها، نحوه جانمایی چراغ ها نسبت به میز و کارمندان بود بطوری که با نشستن خطوط به سمت داخل، چراغ‌ها را دقیقاً در فاصله بین چشم و رایانه قرار دادیم که ازهر گونه سایه اندازی بر روی صفحه ی نمایش جلوگیری شود. در طبقه همکف نیز میز پذیرش با استفاده از سنگ طبیعی که به شکل کوپ سنگی طراحی و ساخته شد و همچنین برای پوشش دیوار پشت میز پذیرش نیز از بافت طبیعی سنگ استفاده شده است.

صحبتم را با این جمله از هایدگر به پایان می رسانم؛ انسان بدون طبیعت اطرافش هیچ حقیقت و وجودیتی نمی‌توانست داشته باشد.

                                                                                                                                                                                      بیتا برنا

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
حساب کاربری من