SDMCتکنولوژی کاهش آلودگي به سبك مگا -بیمارستانی در مکزیک

مرکز مدیریت طراحی پایدار به معرفی  یکی دیگر از پروژه های مطرح در دنیای تکنولوژی با ساز و کار پایداری، در نشریه آنلاین معماری می پردازد.

در این  نوعي كاشي از جنسي سخت و فلزي،با شكلي مجسمه مانند كه تميز كننده ي هوا است.

در سال 1992 سازمان ملل متحد مكزيك را آلوده كننده ترين شهر اعلام كرد ، در مكزيك هر ساله 35000 نفر به دليل آلودگي هوا و مسموميت ناشي از آن بستري ميشوند.اين اختراع به عنوان بخشي از تلاشهاي دو دهه ي اخير براي كاهش آلودگي در شهر هاي بزرگ صورت گرفته.اين نما ، روي 2500 متر مربع و طول 100 متر اجرا ميشود ، اين نما شامل Prosolve X و كاشي سه بعدي سفيد رنگي است كه به يك زير ساخت فلزي متصل شده است.هركدام از اين كاشي ها داراي وزن بسيار كمي هستند و بوسيله ي گرما شكل داده شده اسن و بوسيله ي پودر فتوكاتاليستي و دي اكسيد تيتانيوم روكش شده اند. اين نوع پوشش بايد بيشترين نور را به داخل ساختمان هدايت كند و همچنين تکنولوژی کاهش آلودگی و جذب آن هم داشته باشد .

 الگوي طراحي اين كاشي ها جهت تکنولوژی کاهش آلودگی از يك شبكه بلوري مانند اسفنج ها يا مرجان ها تشكيل شده كه اولين بار در برنامه 2D CAD طراحي شد و بعد از آن در Rhino طراحي شد.با وجود پيچيدگي بصري اين نوع نما ، نصب آن با استفاده از قوانين استاندارد كاشي كاري روي ديوار هاي عمودي انجام پذيرفت. اولين طرح اين نوع مشبك در سال 2006 در استوديو "Hand-Cast" در پلي اورتان طراحي شد. امروزه مدل تو خالي اين نوع ديوار تو خالي ، از يك ورق پلاستيكي ABS پلي كربنات ساخته شده كه بين فلزات وكيوم شده و آلومينيوم ها برش داده شده و توسط يك ماشين اسپري لايه ي TiO2 و پرايمرهايي كه موجب چسبيدن آلومينيوم به بستر پلاستيكي ميشود.

ابزار هاي آلومينيومي براي قالب ريخته گري  ماسه استفاده مي شود كه اين پروسه با 5 محور ماشين CNC پايان مي يابد، در حاليكه بوسيله ي يك سري لوله هاي هيدروليكي مسي كه سطح سرما و گرما را به حداكثر ميرسانند ، ساپورت ميشوند. با كمك دفتر Buro Happold نيويورك، با دو مگاپنل يك سيستم گروهي براي اتصال بوسيله CNC براي برش و شكل دادن صفحات پلاستيكي در 509 مگاپنل استفاده شده در نماي بيمارستان، كه باعث خلق 500 شكل قابل تشخيص و زيبا ميشوند كه هركدام نشان دهنده يك پيكربندي و چيدمان منحصر بفرد از كاشي همراه با نقاط اتصال و ارتفاع از جلو و عقب هستند كه براي نصب آن گروهي كارگر حرفه اي را آموزش داده اند.اين سازه همانند كارهاي منبت و معرق كه با ظرافت و پيچيدگي بوسيله اره موئي ايجاد ميشوند،داراي پيچيدگي هاي خاصي است و فراتر از هندسه ي پيچيده و جالب اين نما، سيستم جذب آلودگي آن است.

 هنگاميكه اشعه UV الكترونها در 20 نانومتر پلاستيك TiO2 را تحريك ميكند ، فقط يك گرم از ذرات بزرگ در يك سطح 500 متر مربعي را جذب مينمايد ، در پوشش كاشي ، الكترون با اكسيد نيتروژن Vocs كه در تماس باشد، شكسته خواهد شد. ديگر باقي مانده هاي اين واكنش محصولات جانبي آب و كمي كلسيم نيترات يك ماده معمول در كود است كه با اولين باران شسته خواهد شد.

با توجه به تستهاي انجام گرفته از TiO2 ، ميتوان تخمين زد كه اين نماي زيبا كه در سردر بيمارستان با ظاهري فريبنده و تکنولوژی کاهش آلودگی، بكار گرفته شده ، قادر است مقادير زيادي NOx كه بوسيله 100 خودرو در خيابانهاي مكزيك توليد آلودگي ميكنند را تصفيه نمايد.امروزه بدليل همين اختراعات، سطح كيفيت آلودگي در مكزيك بهبود يافته ، هم اكنون *درينگ و *شوانگ در حال تحقيق يافتن راه حل هايي براي جذب حداكثر آلودگي هستند.

 

ترجمه و گردآوری توسط مرکز مدیریت طراحی پایدار

بخش نشریه آنلاین معماری - پروژه تکنولوژی


نظرات
نام: ‍‍‍ ایمیل:
پیام:

پروژه های دیگر